SIKÇA SORULAN SORULAR

SIKÇA SORULANLAR 2018-07-06T02:44:45+00:00

NOTER YEMİNLİ (ONAYLI) TERCÜME NE DEMEKTİR?

Noter yeminli tercümanlar tarafından yapılan çevirilere denir. Tercümanların bildikleri dilde yeminli tercüman olabilmeleri için, noter huzurunda (dil bildiklerini kanıtlayan belgeleriyle birlikte) yemin zaptını imzalamaları gerekir.

ÇEVİRİLERİM NE ZAMAN BİTER?

Belgenizin kaynak ve hedef dili, içeriği, karakter sayısı incelenir ve tarafınıza teslim süresi bildirilir. Verilen süre sizin için uygun değilse, bize bildirdiğiniz takdirde yeni bir teklif tarafınıza sunulur.

TERCÜME EDİLECEK BELGELERİ SİZE NASIL ULAŞTIRABİLİRİM?

Tercüme edilecek belgelerinizi bize e-posta,
faks veya kargo yoluyla
ulaştırabilirsiniz.

FİYATLANDIRMA NASIL YAPILIYOR?

Fiyatlandırma yapılırken her 1.000 karakter 1 sayfa olarak hesaplanır. Buna göre, toplam karakter sayısı x birim fiyat olarak fiyat belirlenmiş olur. Belgeleriniz titizlikle incelenir, kaynak dil, hedef dil, içerik, boyut ve aciliyet gibi detaylar göz önünde bulundurularak fiyatlandırılır. Belgenizin karakter sayısını öğrenmek için Microsoft Word programında “Gözden Geçir” sekmesinde, sözcük sayımı aracını kullanabilirsiniz.

ÖDEMEYİ NASIL YAPACAĞIM?

İster nakit, isterseniz şirketimizin banka hesaplarından herhangi birine havale/eft olarak ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

DİZGİ HİZMETİ İÇİN ÜCRETLENDİRME TALEP EDİYOR MUSUNUZ?

Evet. Dizgi hizmeti en az tercüme kadar zaman alır ve çalışılan her sayfa için tercümenin dışında bir birim fiyat belirlenir. Bu ücret, kullanılan programa ve harcanacak zamana göre değişkenlik gösterebilir.

BELGEMDE TEKRARLANAN KELİMELER MEVCUT, BUNLAR FİYATLANDIRMADAN DÜŞÜLECEK Mİ?

Tekrarlanan bölümlerin ayrıca hesaplanarak toplam fiyattan çıkarılması gibi bir uygulamamız bulunmamaktadır.

ÇAPRAZ TERCÜME NE DEMEKTİR?

Türkçeden farklı bir dildeki belgenin yine Türkçeden farklı bir dile çevrilmesidir. Örneğin; İngilizce bir belgenin Almancaya tercüme edilmesi.

APOSTİL TASTİĞİ NEDİR?

Apostil; bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemidir. Apostil, 6 ekim 1967 yılında gerçekleştirilen Lahey konvansiyonu ile yürürlüğe girmiştir. Apostil kuralları yalnızca Lahey konferansına üye veya taraf devletler arasında geçerlidir. Apostillerde ana başlığın Fransızca olarak “APOSTILLE (CONVENTION DE LA HAY EDU 5 OCTOBRE 1961)” şeklinde yazılması zorunludur.